Magia 3D, czyli stereogramy

Dzisiaj przedstawię Wam słabo znaną klasę zagadek, polegających na odgadywaniu, jaki trójwymiarowy obiekt został przedstawiony na dwuwymiarowym obrazku. Jednak żeby rozpoznać kształt, należy nauczyć się patrzeć na rysunek w specjalny sposób. Dopiero wtedy pozorny chaos rozpadnie się na kilka warstw, część się przesunie w dal, część przybliży i ku zaskoczeniu wszystkich nagle okaże się, że patrzymy na… Tower Bridge albo kotka.

Pamiętacie może takie pisemko dla dzieci Przygoda ze Sztuką? Otóż na końcu każdego numeru znajdował się tzw. „Magiczny obrazek” – jedna z głównych przyczyn, dla których tak uwielbiałam ten miesięcznik dzieckiem będąc. Po kupieniu numeru obowiązkowo musiałam najpierw rozwiązać zagadkę z ostatniej strony. Do dziś jedyne, co zostało mi z tamtych gazetek, to czarodziejskie obrazki – wyrywane skrupulatnie z każdego egzemplarza. Poniżej zamieszczę je, zeskanowane specjalnie dla Was. Najpierw jednak krótka instrukcja użytkowania.

W jaki sposób patrzeć, żeby widzieć?

Polecam na początek następujące ćwiczenie: narysuj na kartce jakiś nieskomplikowany kształt, np. okrąg. Popatrz na niego z odległości 15 centymetrów, robiąc lekkiego zeza. Zauważ, że teraz widać dwa koła. Mniej więcej w taki sposób należy przyglądać się stereogramom. Jeśli nie wyjdzie Ci za pierwszym razem, nie zniechęcaj się – widzenia trójwymiarowego naprawdę można się nauczyć. Żeby osiągnąć sukces, nie należy skupiać się na szczegółach, a raczej patrzeć na obraz jak na całość. Można też wydrukować rysunek, a kartkę z nim jak najszybciej przybliżać i oddalać od oczu, do skutku – wtedy zatraca się możliwość odróżnienia małych komponentów i automatycznie wchodzimy w tryb widzenia 3D. Poniżej obiecane przykłady (z gratisem: sucharami-zagadkami):

stereo 20Odpowiedź: pyszczek kota

stereo 19Odpowiedź:

stereo 18Odpowiedź:

stereo 17Odpowiedź:

stereo 16Odpowiedź:

stereo 15Odpowiedź:

stereo 14Odpowiedź: bałwan

stereo 13Odpowiedź: czarownica na miotle

stereo 12Odpowiedź: surfer

stereo 11Odpowiedź: dwa koktajle z parasolką

stereo 10Odpowiedź: namiot ogrodowy z chorągiewką na szczycie

stereo 9Odpowiedź:

stereo 8Odpowiedź: hamburger

stereo 7Odpowiedź: Tower Bridge w Londynie

stereo 6Odpowiedź: młyn

stereo 5Odpowiedź: wiaderko i łopatka

stereo 4Odpowiedź: rollercoaster (zakręcona kolejka w parkach rozrywki)

stereo 3Odpowiedź: dwa pajacyki

stereo 2Odpowiedź: łódź podwodna

stereo 1Odpowiedź:

stereo 0 Odpowiedź:

Jeśli wciągnęły Cię te trójwymiarowe zagadki i odczuwasz ich niedosyt, mam dla Ciebie dobrą wiadomość – kiedy wpiszesz w Google Grafikastereogram” (stereo – trójwymiarowy, przestrzenny, gram – wykres, zapis, rysunek), wyskoczy ich mnóstwo. Prawidłową, choć rzadziej używaną nazwą jest autostereogram. Tę optyczną ciekawostkę wymyślił Christopher Tyler.

Nie jest trudno stworzyć samodzielnie stereogramy. Istnieją przeznaczone do tego programy komputerowe, a czasem można sobie poradzić nawet bez nich, naklejając dużo identycznych rysunków na kartkę w odpowiednich odstępach. O tym, jak zrobić własny magiczny obrazek jeszcze napiszę.

PS: Obrazek w nagłówku wpisu oczywiście też jest stereogramem i przedstawia rekina:
Rekin

10 myśli na temat “Magia 3D, czyli stereogramy

 1. Poprawka! Czasopismo, z którego pochodzą te obrazki, to nie „DD Reporter” (którego w swoim czasie też zresztą z lubością zaczytywałam), ale „Przygoda ze sztuką”.

  Dziękuję za przypomnienie „magicznych obrazków” z dzieciństwa. ; )

  Polubienie

  1. Hej 🙂 Spróbuj może najpierw poćwiczyć widzenie stereoskopowe na trochę innym zadaniu – zdjęciach 3D. Tutaj masz przykładowe:

   https://www.lhup.edu/~dsimanek/3d/stereo/3dgallery20.htm

   Spróbuj tak popatrzeć, żeby dwa zdjęcia się pokryły. Jak Ci się uda, to pośrodku pojawi się dodatkowe zdjęcie w trójwymiarze.

   Możesz to osiągnąć na dwa sposoby – ja zwykle używam metody z zezowaniem, którą opisałam w artykule wyżej, ale wiem, że części ludzi jest wygodniej robić inaczej: najpierw popatrz gdzieś w dal (np. wyjrzyj przez okno i popatrz na budynek po drugiej stronie ulicy), a potem szybko wróć oczami do zdjęć i spróbuj patrzeć jakby „za nie”, tzn. nie zmieniając akomodacji oka. Daj znać, czy pomogło! 🙂

   Polubienie

  2. Napij się troszkę za dużo istrit w oczach sam się pojawi
   Zobaczysz niewidoczne
   Lecz to co normalne zacznie się dwoić a nawet troić
   Jeśli nie osobiście to pokaż te obrazki komuś pijanemu na 99% zobaczy ukryte

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s