O zagadkach i blogu słów kilka

Witaj serdecznie, Drogi Czytelniku!

Czemu powstaje ten blog? Ponieważ chcę stworzyć coś, czego odczuwam w polskim internecie dojmujący brak, czyli wielką, rzetelną bazę dobrych zagadek. Interesuję się nimi od zawsze i od lat skrupulatnie zapisuję – najpierw w notatniku, później w pliku. Wymyślam własne zgadywanki i kiedy tylko ktoś wypowie w moim otoczeniu słowo „zagadka”, z wypiekami na twarzy zamieniam się w słuch.

Na blogu znajdziesz zagadki w najszerszym tego słowa rozumieniu. Planuję zamieścić tutaj łamigłówki logiczne, słowne, rysunkowe, lateralne, gry słów, rymowanki, szyfry, także zagwozdki ukryte w książkach, filmach i innych dziełach popkultury – a to ledwie początek! Pragnę przybliżyć wszystkim zagadki niemal zapomniane, opowiedzieć o genezie niektórych mózgołamaczy, pogrupować je tematycznie. Obiecuję, że będzie ich dużo, o różnorodności dotąd niespotykanej. Zamieszczę tutaj sporo linków do stron o zagadkach, zrecenzuję też godne polecenia książki poruszające ich tematykę.

Mam zamiar przeanalizować kilka piosenek pod kątem ukrytych w nich zagadek dla słuchacza, prześledzimy wspólnie najbardziej znane paradoksy i pułapki, w których potrzask wpada umysł. Będzie mowa o zagadkach historii i symbolice w malarstwie (wiele obrazów pod warstwą wizualną skrywa bardzo bogaty przekaz dla wtajemniczonych). Pojawią się tutaj sformułowania i wyjaśnienia naprawdę dziwnych rzeczy, z jakimi mamy styczność na co dzień, a dotąd się nad nimi nie zastanawialiście. Na koniec podzielę się z Wami cytatem z Kociej Kołyski Vonneguta:

Trzymajcie się z dala od człowieka, który pracował w pocie czoła nad rozwiązaniem jakiejś zagadki, rozwiązał ją i stwierdził, że nie jest mądrzejszy niż przedtem – powiada Bokonon. – Przepełnia go bowiem mordercza pogarda dla ludzi, którzy są równie głupi jak on, ale nie doszli do swojej głupoty równie ciężką pracą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s