Iluzja na naszych oczach

Przypatrz się dobrze. Trójkąt, zbudowany z czterech kolorowych figur, które przesuwają się, by po chwili w inny sposób utworzyć znowu ten sam kształt… Ale zaraz, zaraz, gdzie zniknął kwadracik?! Trik nie ma nic wspólnego z wykorzystaniem gifa – jeśli mi nie wierzysz, weź kartkę w kratkę, nożyczki i sprawdź, co się stanie. Jak to możliwe?

Uwaga, w dalszej części wpisu znajdziesz odpowiedź, więc nie klikaj „Czytaj dalej”, dopóki nie upewnisz się, że naprawdę tego chcesz. Ostrzegałam.

Trochę Cię oszukałam. Figura wcale nie jest trójkątem, chociaż należy przyznać, że łudząco dobrze go udaje. Spójrzmy raz jeszcze:

trójkąty-zagadka

W obydwu przypadkach – i na górnym, i na dolnym rysunku – patrzymy na czworokąt, o czym można się przekonać badając tangensy czarnych kątów niebieskiego i czerwonego trójkąta. Pierwszy wynosi 2:5, a drugi 3:8, stąd zaznaczony na czarno kąt ma większą miarę w niebieskim trójkącie. To wyjaśnia, jakim podstępem posłużył się kwadracik w celu ukrycia się. Czworokąt na górnym rysunku jest wklęsły i zajmuje mało miejsca (mniej niż potrzebowałby domniemany trójkąt), czworobok na dole jest wypukły i zabiera więcej przestrzeni nad prawdziwą przyprostokątną. Stąd wynika różnica powierzchni i w konsekwencji robi się trochę wolnego miejsca. Proste i zaskakujące.

Poniżej zamieszczam rysunek, który pokazuje, jak niewiele obydwa czworokąty odstają od trójkąta (jego trzeci bok zaznaczyłam cienką białą linią) – odrobina tu i odrobina tam ostatecznie daje całą kratkę powierzchni.

trójkątyaaaaa
Czworokąt wklęsły wystaje z dołu, a wypukły z góry

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s