Hapland (oraz kilka innych podobnych gier)

Gry typu point-and-click bywają interesującymi zagadkami. Jeden z najlepszych dowodów stanowi seria Hapland, z którą choć raz powinien się zetknąć każdy nie bojący się komputera zagadkowiec. Gracz ma za zadanie pokierować akcjami ludzików poprzez umiejętne klikanie na przedmioty. W ten sposób prowokuje pewne zdarzenia, sprzyjające lub nie; naszym celem jest obmyślenie, co i w jakiej kolejności nacisnąć. Hapland cechuje przyjemny dla oka minimalizm – ludki mają wygląd patyczaków, rozgrywki nie rozpraszają żadne irytujące przerywniki w stylu przydługich animacji. Należy uważać na szczegóły, gdyż łatwo przeoczyć detal planszy, na który warto kliknąć. Czasami trzeba też zadbać o timing.

Poniżej przegląd Haplandów i gier haplandopodobnych. Kliknięcie na obrazek odsyła do strony z grą.

Hapland 1

Hapland 1Pierwsza odsłona Haplandu. Poznaj zależności pomiędzy obiektami, kombinuj z klikaniem w odpowiedniej kolejności na przedmioty i uratuj ludziki.

Hapland 2

Hapland 2Pomóż patyczakom otworzyć portale i wydostać się z zagadkowego świata. Sporo analizowania, mało zadań timingowych, zabawne interakcje między bohaterami a otoczeniem. Taki Hapland lubię!

Hapland 3

Hapland 3Gra moim zdaniem niemożliwa do samodzielnego przejścia z powodu obfitości zadań wymagających idealnego timingu, dużo trudniejsza od wcześniejszych. Ponieważ plansza jest bardzo długa, to i łatwo coś zepsuć. Wtedy oczywiście trzeba zaczynać od początku, wskutek czego człowiek szybko się zniechęca. Wyłącznie dla wytrwałych.

Hapland 4

Hapland 4Ten Hapland różni się od pozostałych – decyzje trzeba podejmować szybko, ponieważ ludzik nieprzerwanie biegnie. Co jakiś czas możliwe jest uzyskanie gadżetu pozwalającego na przykład na zawrócenie patyczaka. Znikła typowa dla serii atmosfera szukania właściwej drogi do rozwiązania na pełnej tajemniczych szczegółów planszy. W zamian za to dostajemy grę przede wszystkim na refleks i błyskawiczne kojarzenie.

Uwolnij balon!

Free the balloonGra wzorowana na Haplandzie, składająca się z kilku niedługich planszy. Całkiem w porządku.

Samorost 1

Samorost 1W przeciwieństwie do Haplandów, w tej grze postawiono na grafikę. Rozgrywkę urozmaica dużo animowanych obiektów oraz fotorealistyczne pejzaże. Zagadki rozwiązujemy przy akompaniamencie szumiącego wiatru, nadającego całości odrealnione, kosmiczne wrażenie. Przejścia pomiędzy kolejnymi planszami wypełniają filmiki. Czy uda nam się pomóc sympatycznemu ludkowi, Samorostowi, zażegnać niebezpieczeństwo? Rozgrywka składa się z 10 plansz, dostępnych całkowicie za darmo.

Samorost 2

Samorost 2Druga część przygód skrzata Samorosta. Pewnego dnia na jego planetę przylatują kosmici, kradną owoce z sadu i porywają ukochanego psiaka. Samorost wyrusza w pogoń. Niestety, tylko jeden poziom udostępniono bezpłatnie. W porównaniu z poprzednią częścią na wyróżnienie zasługuje inspirująca muzyka.

Machinarium

MachinariumGra twórców Samorosta. Tym razem zanurzamy się w wyjątkowym świecie, w którym brak istot żywych, natomiast mnóstwo dziwnych robotów i metalowych elementów. Gra zdobyła nagrodę na Independent Games Festival w kategorii „najlepsza gra przeglądarkowa”. W internecie dostępne jest solidnej długości demo, za resztę twórcy każą sobie płacić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s