Poza pudełkiem

Angielskie wyrażenie thinking outside the box, co można przełożyć jako „myślenie pozapudełkowe” dotyczy wychodzenia poza schemat, kwestionowania narzuconej drogi rozumowania.

Poza pudełkiem?! Ale że jak to?
Poza pudełkiem?! Ale że jak to?

Istnieje duża grupa łamigłówek opierających się na powyższej metodzie. Na łamach bloga spotkaliśmy już jajko Kolumba – prostą zagadkę o nieoczywistym rozwiązaniu. Podobnej sławy przykład stanowi węzeł gordyjski. W świątyni Zeusa znajdował się królewski wóz, w którym jarzmo oraz dyszel łączył niemożliwy do rozplątania węzeł. Wyrocznia przepowiedziała, że ten, komu uda się go rozwikłać, zostanie władcą całej Azji. O wróżbie dowiedział się Aleksander Macedoński. Legenda głosi, że udał się na miejsce, dobył miecza i po prostu przeciął sznur – naginając tym zasady, ale skutecznie rozpracowując problem. Poniżej zamieszczam 5 zagadek, w których trzeba wykazać się myśleniem poza pudełkiem.

1. Niewątpliwie najbardziej znaną zagadką tego typu jest 9 kropek, które należy połączyć łamaną złożoną z 4 odcinków. Kropki rozmieszczone są tak:

kropki

Odpowiedź

2.  A jeśli bym Wam powiedziała, że to samo da się osiągnąć łamaną złożoną z zaledwie trzech odcinków? Pudełkowa incepcja.

Odpowiedź

3. W pewnym amerykańskim miasteczku w górach żył i pracował pewien człowiek. Był przewodnikiem – oprowadzał turystów po różnych górskich szlakach. Po pewnym czasie ludzie zorientowali się, że podejrzanie wielu turystów wypoczywających w tym miasteczku nie wracało z wypraw w góry. Natomiast ci, którzy wracali, narzekali, że prowadził ich niebezpiecznymi trasami, szedł bardzo energicznym krokiem, nie przejmując się, że momentami zostawia podopiecznych zdanych zupełnie na siebie. Po głębszym zbadaniu sprawy okazało się, że wszyscy zaginieni ostatnią wyprawę odbywali właśnie z Billem. Mężczyzna został aresztowany, a niedługo potem policja odnalazła zwłoki. Przeprowadzono szczegółowe badania ciał, wina Billa była niewątpliwa. Postawiono mu zarzut wielokrotnego morderstwa i skazano (jak to w Stanach) na krzesło elektryczne.

Nadszedł dzień wykonania wyroku. Bill spokojnie usiadł na krześle, osoby zajmujące się odmierzaniem kary przygotowały wszystko, jak należało. Padł umówiony sygnał rozpoczęcia. Na początek dano napięcie 220V. Bill ani drgnął, podobnie jak wskazówka amperomierza. Prąd nie płynął. Technicy sprawdzili wszystko, ale nic się nie zepsuło. Ponowiono próbę, zwiększając napięcie – Bill nadal żył i z kpiącym uśmieszkiem przyglądał się prześladowcom. Dlaczego?

Pokaż odpowiedź – najedź myszą

4. Mrówka siedzi sobie w wierzchołku A zrobionego z kartonu sześcianu i chce przejść jak najkrótszą drogą do wierzchołka B. Może się poruszać tylko po ściankach. Doradź jej najlepszą trasę.

sześcian

Odpowiedź

5. Poniższe kwadraty przedstawiają cztery komory gazowe. Przesuń jedną zapałkę i dołóż dwie, aby otrzymać jedną dużą komorę gazową.kwadraty

Odpowiedź

Niektórzy nigdy się nie nauczą tej sztuki.
Niektórzy nigdy się nie nauczą myśleć poza pudełkiem.

Większą liczbę zagadek na myślenie pozapudełkowe można znaleźć pod tym adresem.

4 myśli na temat “Poza pudełkiem

 1. Muszę przyznać, iż blog ciekawy, zarówno z racji na samą tematykę (bardzo ciekawa!), jak i wykonanie (po prostu estetyczne). Jedną uwagę mam.- o wiele wygodniejszym byłoby, gdyby odnośniki z odpowiedziami automatycznie otwierały się w nowej karcie, a nie na aktualnie przeglądanej stronie.

  Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszym blogowaniu 🙂

  PS. Brakuje rozwiązania zagadki z przewodnikiem.

  Polubienie

  1. Właśnie myślę nad wygodniejszym sposobem na oglądanie odpowiedzi – najfajniej by było, gdyby się rozwijały, ale WordPress niestety blokuje wszystkie skrypty w Javy. A z przewodnikiem odpowiedź się wyświetla po najechaniu na napis „Odpowiedź”, tylko trzeba przytrzymać nieco dłużej mysz. Wiem, że to niewygodne i mam nadzieję wkrótce coś lepszego wymyślić 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s