Słodka zagadka

Toblerone to czekoladowy batonik kojarzony głównie z posiadania trójkątnych zębów. Na łakomczuchów w środku czekają kawałki nugatu, migdałów oraz miód, skutecznie odciągając uwagę od… zagadki skrywanej przez opakowanie. A konkretnie, niepozorne logo oraz nazwę.

Niejednego z pewnością zaskoczy, co takiego skutecznie kamufluje się na tle stanowiącego znak rozpoznawczy firmy szczytu. Proszę państwa, oto miś!

Toblerone - bearDlaczego akurat on? Jak wiadomo, najlepsza czekolada pochodzi ze Szwajcarii, a w tamtejszych Alpach występują niedźwiedzie. Jednak misio schował się w logo z innej przyczyny: symbolizuje miasto pochodzenia Toblerone, Berno, z którym zwierz ten od samego początku jest w symbiotycznym związku. Legenda głosi, że nazwę zdobyło na pamiątkę niedźwiedzia (niem. Bär) upolowanego tam przez założyciela. Do dzisiaj uszatek stanowi zwierzę heraldyczne i turystyczną maskotkę miasta.

herb

Berno (niem. Bern, franc. Berne) ukryte jest nie tylko w znaku, ale i nazwie smakołyku: Toblerone. Oprócz tego słowo zawiera nazwisko jednego z twórców marki: Toblera oraz ma konotacje z włoskim torrone, typem nugatu. Góra, którą wybrał na bezpieczną kryjówkę misiek też nie znalazła się tam przypadkiem – to groźny Matterhorn, jeden z najpóźniej zdobytych szczytów alpejskich:

Toblerone Matterhorn

Jedna myśl na temat “Słodka zagadka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s