Obrazki-łamigłówki z żyłką

Jakąś dekadę temu święciły wakacyjne triumfy pewne obrazki. Prawie na każdym stoisku z pamiątkami można się było w takowe zaopatrzyć – i to niezależnie, czy pojechało się w góry (Krupówki) czy też nad morze (Jarmark Dominikański). Były wszędzie. Dzisiejszy wpis planowałam zrobić o czym innym, ale przypadkiem otworzyłam szufladę, w której trzymam tę układankę i przypomniałam sobie, ile radości mi sprawiła. Rodzice – jutro Dzień Dziecka. Może dobrym pomysłem będzie obdarowanie pociechy właśnie tego typu zagadką?

Łamigłówka jest zbudowana z 8 płaskich, ruchomych paneli, połączonych ze sobą drucikami. Rozwiązujący zagadkę ma uzyskać dwa obrazki. Pierwszy, wymiaru 4×2:

prosto 006oraz drugi, wymiaru 3×3 bez narożnego kwadracika:8 kotek

Nie jest to takie łatwe, jak by się mogło wydawać – należy najpierw zrozumieć, w jaki sposób działają połączenia pomiędzy płytkami, które na przemian blokują się i otwierają, umożliwiając przejścia do nowych konfiguracji.

prosto 00prosto 002prosto 004prosto 005

Clipboard02

7 kotek

Dodatkową zaletę układanki stanowi to, że nawet, gdy już umiemy sprawnie przechodzić od obrazka do obrazka, zabawa się nie kończy. Łamigłówka potrafi przyjmować wiele zadziwiających trójwymiarowych kształtów.

14 kotek

12 kotek2 kotek1 kotek3 tetris

SAMSUNG DIGITAL CAMERA SAMSUNG DIGITAL CAMERA

9 kotek

SAMSUNG DIGITAL CAMERA SAMSUNG DIGITAL CAMERA SAMSUNG DIGITAL CAMERA
SAMSUNG DIGITAL CAMERASAMSUNG DIGITAL CAMERA SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Wynalazcą zagadki jest… Rubik (ten sam, któremu ludzkość zawdzięcza kostkę Rubika). Jego wersja artystyczna łamigłówki nosi nazwę Rubik’s Magic i jeśli planowalibyście kupować układankę przez internet, to zapewne pod tą nazwą najprościej będzie ją znaleźć. Powstał też jej większy i trudniejszy, 12-kwadratowy wariant: Rubik’s Magic: Master Edition.

Kiedy już znudzi nam się zabawka, łatwo ją skompresować. W szufladzie zajmuje odrobinę miejsca i najprawdopodobniej przypomni o sobie za parę lat:

14 kotek

13 kotek

Pewną wadą łamigłówki jest to, że żyłka może się zerwać – mnie się to nie zdarzyło i sądzę, że raczej nie grozi, o ile obchodzimy się z układanką ostrożnie, bez użycia siły. Z tego powodu jednak nie warto jej ofiarowywać bardzo małym dzieciom.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s