Zagadka Samsona

Zagadki można znaleźć wszędzie, o czym dobitnie świadczy fakt, że również w Starym Testamencie jest przynajmniej jedna. Opowiedział ją Samson na swoim weselu trzydziestu zaproszonym nań Filistynom. Brzmiała tak:

Z tego, który pożera, wyszło to, co się spożywa, a z mocnego wyszła słodycz.

Samson postawił gościom ultimatum: jeśli odgadną nim dobiegnie końca siódmy dzień świętowania, dostaną od niego trzydzieści ozdobnych szat oraz trzydzieści lnianych tunik. W przeciwnym razie sami będą musieli jemu tyle ofiarować.

Mężczyźni przez cztery dni myśleli nad zagadką, nie byli jednak w stanie znaleźć odpowiedzi – czemu trudno się dziwić, jak się zaraz przekonacie. Z tego powodu zaczęli naciskać na świeżo upieczoną żonę Samsona, która sama należała do Filistynów. Ona jednak nie wiedziała, gdyż mąż z nikim nie podzielił się odpowiedzią. Kobieta zaczęła naciskać, żeby zdradził jej rozwiązanie. Aż w końcu, ostatniego dnia wesela, mężczyzna uległ okraszonym płaczem namowom.

Otóż Samsona podczas podróży z miasta do miasta zaatakował młody lew – wstąpiła w niego wówczas wielka siła i z łatwością pokonał stworzenie. Kiedy następnym razem tamtędy przechodził, zauważył że w truchle zalągł się rój pszczół – zdążyły przez ten czas wytworzyć miód. Jednak tak powstały krupiec był nieczysty, być może dlatego Samson nie przyznał się nikomu, że zabrał go stamtąd, częstował też nim rodziców. I tak zrodził się w jego głowie pomysł zagadki.

17_Samson_Riddle_1024

Samson wyznał więc żonie, że pożerający i mocny jest lew, natomiast spożywany i słodki – miód. Jeszcze przed zachodem słońca goście „odgadli”:

Cóż słodszego niż miód, a cóż mocniejszego niż lew – powiedzieli.

Pan młody popadł w gniew.

Gdybyście nie orali moją jałowicą, nie rozwiązalibyście mojej zagadki! – rzucił na odchodnym.

Udał się do miasta Aszkelon, zabił tam trzydziestu ludzi (Filistynów), a ich szaty oddał gościom w ramach obiecanej nagrody.

Opisana historia pochodzi z biblijnej Księgi Sędziów – przeczytać ją w oryginale można na przykład tutaj.

Jedna myśl na temat “Zagadka Samsona

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s