Cicada 3301

Lada moment nastąpi 5 stycznia. To dzień dla zagadkowców jedyny w swoim rodzaju, a to z powodu niezwykłej akcji Cicada 3301. Czy i w tym roku okryta tajemnicą organizacja da o sobie znać?

Wszystko zaczęło się 5 stycznia 2012 roku, kiedy na 4chanie zamieszczono enigmatyczną wiadomość:

Witamy. Poszukujemy wysoce inteligentnych osób. Aby je znaleźć, stworzyliśmy test. Na tym obrazku została ukryta wiadomość. Znajdź ją, to pierwszy krok na drodze do nas. Oczekujemy wyłonić niewielu, którym uda się przebyć całą drogę. Powodzenia. 3301

Droga okrężna może być i oszukańcza

Na obrazku rzeczywiście ukryta została wiadomość. Aby ją odkryć, należało otworzyć go w edytorze tekstu – na końcu pliku znajdował się napis:

TIBERIVS CLAVDIVS CAESAR says "lxxt>33m2mqkyv2gsq3q=w]O2ntk"

Chyba każdemu, kto choć odrobinkę czytał o kryptografii nasuwa się w tym momencie na myśl szyfr Cezara. Skojarzenie słuszne. Wiedząc, że chodzi o pewne przesunięcie znaków, nie trzeba nawet sprawdzać wszystkich możliwości. Wystarczy zauważyć, że na drugim i trzecim miejscu występuje ta sama litera x, z kolei na piątym jest symbol >. Na miejscu szóstym i siódmym napotykamy znów powtórzenie, tym razem nie liter, a cyfr: 33. Identyczna sekwencja występuje w http://. Idąc tym tropem poznajemy przesunięcie i możemy odcyfrować dalszą część wiadomości, która okazuje się adresem strony internetowej zawierającej kolejny obrazek:

http://i.imgur.com/m9sYK.jpg

Rozwiązujący tyle się namęczył, a tymczasem sympatyczna kaczuszka odsyła z powrotem, każąc szukać innej drogi 😀

I tak dalej. To zaledwie pierwsza łamigłówka, a poziom trudności wzrastał.

Kto za tym stoi?

Do dzisiaj nie wiadomo! Spekulowano, że cała akcja ma na celu rekrutację specjalistów do NSA, CIA bądź MI6. Były też sugestie, jakoby Cicada 3301 miała wyłaniać członków którejś z grup hakerów. Mówiono, że to szeroko zakrojona akcja marketingowa jednej z wielkich korporacji, np. Samsunga czy Microsoftu. Wreszcie, pojawiały się głosy, że nad całym przedsięwzięciem czuwa wodzące za nos internautów grono nerdów.

A skąd nazwa?

3301 jest liczbą pierwszą – takimi liczbami chętnie operuje współczesna kryptografia. Z kolei Cicada to nic innego jak cykada, wyłupiastooki owad z rzędu pluskwiaków, znany z przenikliwego „śpiewu” i rozpowszechniony na całym świecie. Jeśli moje przypuszczenia są słuszne, akcji patronuje symboliczna Cykada właśnie z tych powodów – twórcy chcą zyskać rozgłos i działają globalnie.

I jeszcze jeden, i jeszcze raz

Po pierwszej rundzie Cicady nastąpiły dwie kolejne: 5 stycznia 2013 roku na 4chanie oraz 5 stycznia 2014 roku na Twitterze pojawiły się kolejne zaproszenia do udziału w tym ni to konkursie, ni to rekrutacji. Każda tura trwała miesiąc; po tym okresie strona końcowa zmieniała zawartość. Pomysłodawcy chcieli bowiem wyłonić tylko najlepszych, a nie ich następców. Istnieje poświęcona Cykadzie wikia, na której znaleźć można wiele informacji o przebiegu dotychczasowych edycji.

Bogactwo i różnorodność

Do rozwiązania zadań potrzebna była wiedza z zakresu kryptoanalizy, bezpieczeństwa danych i steganografii. W zagadkach niejednokrotnie występowały odniesienia do filozofii, literatury, sztuki i matematyki. W korzeniach Cykada niewątpliwie czerpała z pomysłów znanych z pr0nów (o których możecie przeczytać w tym artykule), ale wykroczyła poza obręb internetu. Niektóre wskazówki znajdowały się w prawdziwym świecie, a nie w rzeczywistości wirtualnej – na przykład wiadomość głosowa pozostawiona na automatycznej sekretarce telefonu w Teksasie. Niemal jednocześnie pojawiły się podpowiedzi w miastach na kilku kontynentach, co czyniło ten twardy orzech niemal niemożliwym do zgryzienia przez pojedynczego człowieka. Namnożyły się grupy internetowe, w których zapaleńcy mogli dzielić się pomysłami – i domysłami, gdyż mylnych tropów nie brakowało.

Cicada_3301_Poster_Warsaw
Materialne wskazówki do Cicady 3301 zostały rozsiane po całym świecie. Można je było znaleźć na słupach ogłoszeniowych i telefonicznych – w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Rosji, Francji, Korei Południowej, Japonii, Australii… a także Polsce. Powyższy plakat z kodem QR odkryto w Warszawie.

Zagadki są wyjątkowo złożone, wymagają dużej wiedzy i samozaparcia. Ostateczny cel jest niejasny – czy to rzeczywiście nabór sprawnych umysłów do jakiejś organizacji? A może jednak tylko wyrafinowany żart? Znane jest ledwie kilka osób, które pomyślnie ukończyły wyzwanie postawione przez Cykadę.

A żywym, otwartym pytaniem pozostaje: czy pojutrze ruszy kolejna tura Cykady?

Cicada

Jeśli zaintrygował Cię dzisiejszy artykuł, polecam poczytać też o Kryptosie oraz pr0nach.

Źródła:

http://en.wikipedia.org/wiki/Cicada_3301
http://www.fastcolabs.com/3025785/meet-the-man-who-solved-the-mysterious-cicada-3301-puzzle
http://www.spidersweb.pl/2014/01/cicada-3301-2014-rozpoczeta.html

2 myśli na temat “Cicada 3301

  1. Z tego co widze, to rekrutacja 2016 już ruszyła. tym razem przez aplikacje mobilne. próbowałem przejśc kilka pytań ale poległem – itunes.apple.com/us/app/cicada3301-solve-the-mystery/id1094477551?mt=8

    Polubienie

  2. Zabawa jakiejś międzynarodowej grupy (kółko zainteresowań) znudzonych studentów informatyki. Nie próbowałbym tu szukać jakiejś tajemniczości 🙂 Agencje rządowe ? Oni szukają kumatych na uniwersytetach lub łapiąc włamujących się hakerów 🙂 Nie będą się bawić w jakieś zagadki rozsyłane w sieci !

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s