Krzyżówka, która pomogła wygrać wojnę

Wielkie ekrany opuścił film Gra tajemnic – historia Alana Turinga, brytyjskiego kryptologa, który miał znaczny wkład w rozpracowanie Enigmy. W oparciu o pracę polskich matematyków: Rejewskiego, Zygalskiego i Różyckiego udało mu się stworzyć maszynę deszyfrującą, tzw. „bombę„. Dzięki niej alianci zyskali ogromnego asa w rękawie: możliwość odkodowywania nadawanych przez Niemców wiadomości, podczas gry tamci trwali w przekonaniu, że dzięki doskonałości Enigmy mogą przesyłać je bezpiecznie.

Kryptoanalitycy z Turingiem na czele pracowali nad bombą (na potrzeby filmu ochrzczoną „Christopher”) w Bletchley Park. Część zespołu została wyłoniona niezwykłą drogą – poprzez rozwiązanie krzyżówki w gazecie! Osoby, którym udało się to zrobić w maksymalnie dwanaście minut zostały zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną. W ten sposób Bletchley Park zyskało sześciu członków ekipy. Czy i wy moglibyście dołączyć do łamaczy Enigmy? Dziś macie okazję się sprawdzić!

Jeśli wolicie rozwiązywać krzyżówkę interaktywnie, można to zrobić tutaj. A z kolei pod tym linkiem można poznać zarówno odpowiedzi, jak i sposób dotarcia do nich.

krzyżówka Turinga 2

Powyższa krzyżówka została zamieszczona w brytyjskim The Daily Telegraph 13 stycznia 1942 roku. Choć prawdą jest, że posłużyła do naboru kryptoanalityków do Bletchley Park, to nie Turing był jej autorem. Przypomina koncepcją jeszcze nienarodzony wówczas gatunek cryptic crosswords (od którego pochodzą nasze krzyżówki hetmańskie).

Gazeta widoczna przez moment w „Grze tajemnic” została odtworzona przez Charisa Theobalda na podstawie skanu oryginalnego wydania „The Daily Telegraph” z 1942 roku, znalezionego w archiwum gazetowym. Grafik dodał duże, rzucające się w oczy ogłoszenie nad krzyżówką.
Bletchley Park
Bletchley Park – tutaj pracował zespół brytyjskich kryptoanalityków

Źródła

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2379515/The-moral-enigma-Bletchley-Parks-code-breaker-Alan-Turing-genius-undoubtedly-helped-defeat-Hitler-So-I-believe-wrong-pardon-breaking-anti-gay-laws-time.html

http://www.telegraph.co.uk/history/world-war-two/11151478/Could-you-have-been-a-codebreaker-at-Bletchley-Park.html

http://www.theguardian.com/crosswords/crossword-blog/2014/nov/17/crossword-blog-alan-turing-no-crossword-fiend-imitation-game

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s