Tradycje wielkanocne z całego świata

Proponuję następującą zabawę: należy zgadnąć, gdzie celebruje się Wielkanoc w opisany sposób. Myśleliście, że robienie pisanek, święconka i śmigus-dyngus są dostatecznie dziwne? Przeczytajcie dzisiejszy artykuł-zagadkę, a przekonacie się, jakie ekscentryczne tradycje narodziły się w innych miejscach Ziemi!

Do wyboru (alfabetycznie):

  • Bermudy
  • Etiopia
  • Filipiny
  • Grecja i Meksyk
  • Finlandia i Szwecja
  • Hiszpania
  • Niemcy
  • Norwegia
  • Polska, Słowacja i Czechy

1.

rings

Przez cały okres Wielkiego Postu (trwającego 55 dni) członkowie Kościoła prawosławnego powstrzymują się od jedzenia wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, a więc nie tylko mięsa, ale też jaj, sera, śmietany czy masła. W Niedzielę Palmową ludzie zakładają na głowy zrobione z liści palmowych opaski. Noszą też wykonane z tego samego materiału pierścienie. Główna uroczystość odbywa się o północy w Niedzielę Wielkanocną i trwa do godziny trzeciej, kiedy kapłan ogłasza zmartwychwstanie. Na tę okazję wierni zakładają białe szaty. Dzień Wielkanocy stanowi radosne święto, podczas którego wyznawcy wymieniają się prezentami.

Odpowiedź

2.

latawiec

Mieszkańcy celebrują Wielki Piątek, puszczając wielkie kolorowe latawce domowej roboty. Na plaży urządzany jest festiwal. Tradycja mówi, że zwyczaj zapoczątkował nauczyciel, który chciał zilustrować dzieciom Wniebowstąpienie Chrystusa: wykonał w tym celu latawiec ze szkieletem w formie krzyża. Dodatkowym elementem, bez którego trudno sobie wyobrazić to święto są rybne ciasteczka z dorsza oraz hot cross buns, bułeczki z narysowanym krzyżem mającym przypominać śmierć Chrystusa.

Odpowiedź

3.

easter witch

Przed Wielkanocą dziewczynki przebierają się za wiedźmy. Malują policzki, zakładają stare ubrania, okręcają głowy chustami. Całości kostiumu dopełnia rzecz jasna miotła. Grupki przebierańców chodzą po domach w nadziei na obłowienie się w słodycze – niczym w Halloween. Pomiędzy Wielkim Czwartkiem a Niedzielą Wielkanocną palone są ogromne ogniska. Ma to na celu odpędzenie latających czarownic – tradycja mówi bowiem, że w tym czasie są aktywne złe siły.

Odpowiedź

4.

Påskekrimmen

Szczególnym zwyczajem świątecznym jest tutaj rozwiązywanie zagadek kryminalnych. W okresie wielkanocnym w telewizji lecą kryminały oraz seriale detektywistyczne, a półki księgarń aż pękają pod ciężarem Påskekrimmen, w dosłownym tłumaczeniu „wielkanocnych kryminałów”. W tym czasie nawet kartony z mlekiem przybierają nowy wygląd – pojawiają się na nich historyjki i komiksy, w których trzeba odgadnąć sprawcę zbrodni. Dobra lektura, zagadki, mrrr – mieszkańcy wiedzą, co jest najlepsze! ^^ Popularne są także wyjazdy w góry na narty, czemu sprzyja długi okres świąteczny oraz granie w kości.

Odpowiedź

5.

Pasja

Znajduje się tutaj wioska Oberammergau, w której co 10 lat ma miejsce niezwykły spektakl. Od maja do października, dzień w dzień odgrywana jest Pasja Chrystusa. Stanowi pamiątkę po wydarzeniu z 1633 roku, kiedy wiosce zagroziła czarną śmierć. Przywódcy religijni przysięgli Bogu, że jeśli uratuje ich od zagłady, będą do końca świata wystawiać sztukę upamiętniającą ostatnie dni Jezusa na Ziemi. Wioska przetrwała i od tamtego czasu odbywają się przedstawienia. W inscenizacji uczestniczy bez mała połowa liczącej pięć tysięcy mieszkańców wioski. Przybywają tutaj turyści z całego świata, nabywszy bilety całe miesiące wcześniej. Najbliższe widowisko odbędzie się w 2020 roku.

Odpowiedź

6.

Taniec śmierci

 

procesja

W jednym z miast w Wielkanoc między północą a godziną trzecią odbywa się Taniec Śmierci, który wykonują mężczyźni przebrani za szkielety. Rozpowszechnionym zwyczajem są wielkanocne procesje. Uczestniczą w nich ludzie w długich szatach, z twarzami zakrytymi w całości szpiczastymi kapturami. Jest to pozostałość po inkwizycji (nikt się nie spodziewa, że to podpowiedź), w średniowieczu w taki sposób ubierano ukarane przez nią osoby. Elementem procesji są ogromne platformy, na których przedstawione zostały sceny nawiązujące do biblijnych wydarzeń. Żeby zostać włączonym w poczet niosących je, trzeba zapisać się wiele miesięcy wcześniej – jest to uważane za zaszczyt. Niektóre są tak ciężkie, że do niesienia ich potrzeba kilkudziesięciu czy nawet ponad stu osób.

Odpowiedź

7.

DLOLU

W Poniedziałek Wielkanocny chłopcy pryskają dziewczęta wodą, perfumami, biją je także wierzbowymi witkami.

Odpowiedź

8.

biczowanie

Choć zabrzmi to nieprawdopodobnie, istnieje miejsce, gdzie co roku w Wielki Piątek męka i zmartwychwstanie Chrystusa są odgrywane naprawdę. Ochotnicy uczestniczą w procesji, podczas której są biczowani do krwi. Biczujący występują w strojach rzymskich legionistów, a krew tryska na wszystkie strony, ochlapując rozochoconą publiczność. Wydarzenie ma więcej wspólnego z zabawą niż pokutą. To wielkie widowisko. Sprzedawane są kolorowe baloniki, a także żywe farbowane kurczaki, bicze, hełmy Rzymian. Aktor odgrywający Jezusa jest przybijany gwoździami do krzyża, inni chętni też mogą zostać przybici. O ile internet nie kłamie, tylko w wypadku aktora gwoździe rzeczywiście przebijają skórę, niemniej wygląda to bardzo realistycznie. Na zakończenie można sobie strzelić fotkę z krzyżem. Pomimo potępienia przez Kościół, tradycja ta trwa niezmiennie od lat.

Odpowiedź

9.

Bilbies

bilby

Miejscowi nie przepadają za królikami, uważając je za szkodniki. Nie bez powodu; te pocieszne zajęczaki wyrządziły tam duże szkody. Dlatego maskotką Wielkanocy został miejscowy odpowiednik, uroczy stworek wielkouch.

Odpowiedź

10.

Judasz

Święta Wielkanocne to czas miłości i dobroci, prawda? Nie tutaj. Przed Wielkanocą mieszkańcy przeprowadzają symboliczną egzekucję Judasza. Spalenie, powieszenie, chłosta, rozsadzenie fajerwerkami – wszystko to może czekać kukłę wyobrażającą zdrajcę.

Odpowiedź

 

Źródła:

http://www.whyeaster.com/cultures/ethiopia.shtml

http://www.easterbunnys.net/ethiopianeaster.htm

http://etnolodzy.pl/artykuly/item/88-fasika-czyli-wielkanoc-w-etiopii

http://www.hellokids.com/c_20432/reading-and-learning/stories-for-children/easter-stories/wacky-easter-traditions?pos=0#top_page

http://thefad.pl/content/wielkanocne-ciekawostki-z-roznych-stron-swiata

http://goscandinavia.about.com/od/annualeventstraditions/qt/easterinnorway.htm

http://travel.thetrainline-europe.com/blog/easter-traditions/

http://podroze.gazeta.pl/podroze/56,114158,11326525,Wielkanoc_poza_domem__Dokad_jechac__by_przezyc_niesamowite.html

http://rajscy.blogspot.com/2012/04/droga-krzyzowa-biczowanie-ukrzyzowanie.html

2 myśli na temat “Tradycje wielkanocne z całego świata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s