Singapurska zagadka logiczna – internetowy hit!

Ta śliczna zagadka trafiła do mnie niezależnie z trzech źródeł – najpierw przez koleżankę, a wkrótce później przez dwie facebookowe strony. Wzbudziła spore zamieszanie w sieci, co zaowocowało m.in. poświęconym jej hashtagiem na Twitterze: #CherylsBirthday. O co tyle szumu?

Bohaterowie łamigłówki przeprowadzają rozmowę, podczas której wymieniają się pozornie nic nie wnoszącymi informacjami, a w rezultacie wszystko wiedzą. Pomysł jakby nie patrzeć dość typowy dla zagadek logicznych. Kontrowersje wzbudził przede wszystkim fakt, że zadanie dano w Singapurze do rozwiązania 11-latkom: internauci podnieśli alarm, że tak trudne zadanie może przekraczać możliwości intelektualne dzieci. Wkrótce media sprostowały: nie 11-, a 15-latkom. I nie uczniom w szkole, a uczestnikom olimpiady matematycznej. Jeśli o mnie chodzi, nie zgodzę się z hejterami. Stoję na stanowisku, że myślenie logiczne warto rozwijać w każdym wieku, ale chętnie podyskutuję na ten temat. Samą zagadkę znajdziecie w rozwinięciu wpisu 🙂

Albert i Bernard zaprzyjaźnili się z Cheryl i chcą poznać datę jej urodzin. Cheryl przedstawiła im dziesięć możliwych dat, z których oczywiście tylko jedna jest prawdziwa:

15 maja, 16 maja, 19 maja
17 czerwca, 18 czerwca
14 lipca, 16 lipca
14 sierpnia, 15 sierpnia, 17 sierpnia

Każdemu z przyjaciół osobno Cheryl podała część informacji: Albertowi miesiąc, zaś Bernardowi – dzień swoich urodzin. Następnie przyjaciele przeprowadzili rozmowę.

A: Nie wiem, kiedy są urodziny Cheryl, ale wiem, że Bernard także nie wie.
B: Na początku nie wiedziałem, kiedy są urodziny Cheryl, ale teraz wiem.
A: To ja też już wiem.

Kiedy Cheryl ma urodziny?

Odpowiedź pojawi się niedługo – na razie nie kuszę. To naprawdę fajna zagadka i warto samodzielnie pomyśleć.

2 myśli na temat “Singapurska zagadka logiczna – internetowy hit!

  1. To mi się wydaje trochę za proste na Olimpiadę Matematyczną, w końcu 15 lat to mniej więcej 3 gimnazjum, wtedy to się ciśnie już ostre zadanka.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s