Biuro Szyfrów (relacja z escape roomów 2)

Dawno nie przeżyłam tak intensywnego miesiąca jak ten czerwiec, pod wieloma względami. Również, jeśli wziąć pod uwagę wycieczki do escape roomów. Z całą pewnością mogę już stwierdzić – to jest hobby, które wciąga jak narkotyk! Ledwie się ucieknie z pokoju (bądź nie 😉 ), już chce się więcej! Dzisiaj podzielę się Wami opinią o warszawskim Biurze Szyfrów w Enigma Room.

Wrażenia stamtąd wyniosłam super pozytywne! Enigma Room w moim prywatnym rankingu plasuje się na drugim miejscu – po Room Escape na Waryńskiego (nie mylić z Escape Room Warszawa).

Pochodziłam już nieco po pokojach zagadek i zasadniczo dzielą się na kilka typów. Po pierwsze, są takie, których projektanci postawili na łamigłówki kosztem atmosfery. W tego typu roomach ma się wrażenie, że jest się w zwykłym pomieszczeniu, do którego ktoś po prostu napakował zagadek. Choćby okazały się nie wiedzieć jak cudowne, doświadczenie zostanie zubożone o czynnik niezwykłości. A przecież trafiając do escape roomu, co po niektórzy (np. ja ^^) są nastawieni na pobyt w totalnie innym świecie, a nie po prostu po drugiej stronie drzwi. Drugą kategorię stanowią pokoje naładowane atmosferą, przygotowane bardzo starannie, wyposażone w rekwizyty i ogólnie – dające poczucie „wow!” przy pierwszym otworzeniu oczu. Człowiek się wkręca, kmini intensywnie, a tu nagle – pyk! – pojawia się niczym pryszcz na ładnej twarzy coś, przez co pieczołowicie wytworzony już kontekst idzie w diabły (jasne, gracze kochają niespodzianki i się za nie nie obrażą, trzeba jednak znać granice – w pokoju stylizowanym na szpital, nie chcemy raczej widzieć egipskiej piramidy). Jest wreszcie trzeci rodzaj roomu – klimatycznie spójny. Takie właśnie jest Biuro Szyfrów!

Od początku do końca, wszystkie elementy składowe pokoju: zagadki, wystrój, fabuła, rekwizyty i my – uczestnicy – współgrają idealnie, jak trybiki w zegarku. Drużyna musi dobrze się komunikować od samego początku, aby osiągnąć ściśle wyznaczony cel. Już wstępna zagadka jest pomysłowa, a dalej jest tylko lepiej! Wewnątrz znajduje się mnóstwo starych maszyn, z którymi niesamowicie przyjemnie obcować. Stanowią duszę zagadek, a rozpracowanie wszystkiego dostarcza mnóstwa radości.

Technicznie Enigma Room prezentuje się w zasadzie bez zarzutu. Piszę „w zasadzie”, ponieważ jedna rzecz mogłaby być dogładzona. Pomimo wiedzy, co trzeba zrobić, trudno to fizycznie zrobić, a wątpię, by o to chodziło twórcom. Mimo to, nawet brak rozwiązania tylko utrudniłby – a nie uniemożliwił – przejście gry.

aa

Poza tą drobnostką, nie mam nic do zarzucenia Enigma Room – nie znajdę przecież dziury w całym. Całość jest dobrze pomyślana i nie ma raczej miejsc, w których można by „oszukać”, robiąc coś inaczej, niż zaplanowali twórcy. Przemiła obsługa, dobra zabawa, oderwanie od rzeczywistości – oto, co czeka odwiedzających. Zagadki w Biurze Szyfrów są różnorodne. Na szczęście nie polegają tylko na wpisywaniu kodów czy też szukaniu kluczyków, jak to czasem bywa. Są ciekawe, angażujące, a przy tym zaprojektowane w taki sposób, by nie nudził się tu ani stary wyjadacz, ani dziecko zabrane przez rodziców.

Enigma Room ma jedną ogromną zaletę, która nie pozwoli jej zginąć pośród innych miejsc real escape. Dotyka polskiej historii. Biuro Szyfrów nie jest przypadkową ładnie brzmiącą nazwą: stanowi nawiązanie do Biura Szyfrów II Oddziału Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Była to komórka zajmująca się głównie obserwacją i podsłuchem niemieckich stacji radiowych. To właśnie pracujący tutaj matematycy: Rejewski, Zygalski i Różycki jako pierwsi rozwiązali szyfr Enigmy (to nie przypadek, że Biuro Szyfrów jest akurat w Enigma Room – kolejny dowód klimatycznej spójności). Ale nie koniec na tym. Firma ma w swojej ofercie także pokój PRL. Jeśli macie znajomego obcokrajowca, który chciałby doświadczyć odrobiny polskiej historii w najmniej inwazyjny i dający największy zastrzyk adrenaliny sposób – przyprowadźcie go tutaj!

Enigma Room - my
Nasza drużyna. Przy okazji Wam wszystkim dziękuję! :* Było super!!!

Przydatne informacje w pigułce

Co? Biuro Szyfrów w Enigma Room

Gdzie? ul. Barcicka 5, Warszawa. Fantastyczny dojazd metrem! Wysiadamy na stacji Słodowiec, stamtąd mamy 5 minut spacerkiem.

Za ile? 150 zł od grupy. To najdroższy z dostępnych pokojów. Ceny pozostałych wynoszą 100 zł (Cela) oraz 120 zł (PRL).

Dla kogo? 2-5 osób, przy czym organizatorzy zalecają minimum 3 uczestników. Pokój przeznaczony dla doświadczonych graczy! Wyjątkowo mocno polecam Enigma Room odwiedzającym nasz kraj cudzoziemcom, pod jednym wszak warunkiem – powinni znać angielski. W roli atrakcji turystycznej sprawdza się idealnie. Dobra zabawa gwarantowana, a promowanie osiągnięć polskich matematyków w kryptoanalizie stanowi kolejny atut. Enigma Room to wyjątkowe miejsce na planie zagadkowej Warszawy i każdy, absolutnie każdy miłośnik escape roomów powinien wcześniej czy później Biuro Szyfrów odwiedzić! 🙂 Przy czym lepiej troszkę później – po nabraniu wprawy gdzie indziej.

Czas trwania gry: 60 minut

Rezerwacja: Rezerwacji dokonuje się poprzez stronę internetową Enigma Room.

Linki:

EnigmaRoom.pl

Fanpage na Facebooku

Opinie o Enigma Room na LockMe.pl

Opinie o Enigma Room na TripAdvisor

Opinie o EnigmaRoom na KtóryEscape?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s