Obrazki logiczne, czyli malowanie liczbami

Zawsze dziwiło mnie, czemu akurat sudoku zyskało taki rozgłos, że każdy wie, co zacz. Istnieje wiele innych ciekawych łamigłówek logiczno-liczbowych. Postaram się je Wam na blogu przybliżyć. Szczególny urok mają dla mnie obrazki logiczne. Zabawa polega na zaczernianiu kratek diagramu, w rezultacie czego powoli wyłania się rysunek. O tym, które kratki kolorować, a które zostawić puste, mówią liczby na brzegach przyszłego obrazka. Każda z nich oznacza długość skupiska czarnych kratek w danym rzędzie/kolumnie. Między czarnymi grupkami musi znaleźć się co najmniej jedno wolne pole.

Rozwiązywanie obrazka logicznego na przykładzie. Krzyżykami zaznaczane są pola, co do których nabraliśmy pewności, że pozostaną puste.

Obrazki logiczne są przyjemne w rozwiązywaniu, zwłaszcza, gdy zaczyna być widoczny obrazek. Z drugiej strony, gdy już załapie się ogólną zasadę, nie stanowią większego wyzwania.

przed_i_po
Przed i po

Klasycznie

Klasyczne obrazki logiczne są prostokątne i czarno-białe. Mogą mieć różny stopień złożoności:

żółw
Minimalistycznie
mucha
Standard (źródło: http://logifan.pl/ )
standard
A to już wymaga całkiem sporo pracy

Multiobrazki

Rysunek wychodzi dopiero po rozwiązaniu wielu mniejszych obrazków logicznych. Takie multiobrazki są często bardzo efektowne, zresztą sami zobaczcie! 🙂 Rozwiązywaniem nie różnią się od zwykłej wersji.

multigriddler
Źródło: Griddlers Plus (aplikacja na Androida)
gepard
Szczerze mówiąc, nie chcę nawet myśleć, jakiej cierpliwości wymaga rozwiązanie tak ogromnego obrazka. Najpierw trzeba zamalować bez pomyłki 135 osobnych mniejszych obrazków. Czy wysiłek się popłacił? Sami oceńcie. Gepardy ❤ (źródło: Griddlers Plus)

Na skos

Niektóre kratki są zamalowane tylko w połowie (linię kolorowania wyznacza jedna z przekątnych komórki), przez co otrzymywany rysunek jest nieco mniej kanciasty.

skośny

Kolorowo

panda
Źródło: http://logifan.pl/

Pomijając walory estetyczne, takie obrazki różnią się od zwykłych regułą w zamalowywaniu kratek: należy pamiętać, że pomiędzy grupami pól w różnych kolorach nie musi być kratki odstępu.

Sześciokątnie

Wersja heksagonalna zabawy (triddler), pozwalająca na uzyskanie efektu trójwymiarowości.

triddler

Gdzie szukać obrazków logicznych?

W internecie można znaleźć ich mnóstwo, trzeba tylko wiedzieć, jak szukać. Ponieważ zabawa nie jest bardzo znana, nie przyjęła się u nas na stałe żadna nazwa, toteż szukać należy pod hasłami: nonogramy, malowanie liczbami, obrazki logiczne, japońskie krzyżówki. Największą bazę obrazków ma Griddlers, niestety strona wymaga rejestracji. Planuję też co jakiś czas wstawiać obrazki logiczne na Zagadkowców.

Dla osób preferujących rozwiązywanie na papierze, są dostępne zbiory z obrazkami logicznymi. Można je kupić na podanej przed chwilą stronie Griddlers. W Polsce książeczki z „japońskimi krzyżówkami” wychodzą nakładem wydawnictwa Logi.

Istnieje też sporo aplikacji na Androida:

aplikacje

A teraz do dzieła! 🙂

Wydawnictwo Logi udostępnia na swojej stronie do wydrukowania przykładowe łamigłówki, proponuję je Wam na dobry początek (uwaga, na ostatniej stronie są rozwiązania).

Porcja czarno-białych łamigłówek

Zestaw kolorowych obrazków

psinka
Oprócz rozwiązywania obrazków logicznych, można się pobawić w ich tworzenie – na przykład tym kreatorem. Przykładowy efekt widać powyżej. Przed wysłaniem znajomemu linka (pod którym będzie mógł pokolorować wymyślony przez nas obrazek) warto upewnić się, czy nie występują gdzieś niejednoznaczności.

Źródła:

http://logifan.pl/

http://www.wydawnictwologi.pl/obrazki

https://pl.wikipedia.org/wiki/Obrazek_logiczny

Jedna myśl na temat “Obrazki logiczne, czyli malowanie liczbami

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s