Rozwój umiejętności logicznego myślenia od najmłodszych lat

Edukacja szkolna jest niezwykle potrzebna każdemu młodemu człowiekowi, który poznaje świat i otaczającą go rzeczywistość. Bywa jednak i tak, że niektóre dziedziny nauki, pomimo tego, że są szczególnie ważne – są nauczane nieodpowiednio bądź w niewielkim wymiarze czasu. Należy do nich logika. Kilka godzin lekcji matematyki w tygodniu to za mało, by rozwinąć umiejętności logicznego myślenia na odpowiednio wysokim poziomie.

Zdolności logiczne, matematyczne rozwijają się u dzieci od pierwszych dni po narodzinach. Biorąc do rąk poszczególne przedmioty, dzidziuś bada związki przyczynowo-skutkowe. Następnym krokiem jest rozpoznawanie kształtów. Kilkuletnie dzieci zaczynają liczyć. Najczęściej znajdują wtedy dużą radość w liczeniu, w prostych działaniach matematycznych. Później rozpoznają symbole i potrafią wykonywać działania bez pomocy kredek czy innych przedmiotów. W tym momencie wiele zależy od rodziców i nauczycieli, gdyż może się okazać, że zbyt szybkie przejście między etapami rozwoju logicznego może zniechęcić dzieci do dalszej nauki.

Doskonałym sposobem rozwoju logicznego myślenia u dzieci, uczniów młodszych i tych trochę starszych jest nauka poprzez zabawę. Warto proponować gry, które uczą analizowania danych, dokonywania wyborów. Pojęcia i rozwiązania matematyczne powinny być zdobywane poprzez samodzielne poszukiwania. Przede wszystkim zaś logiczne myślenie rozwijają zadania problematyczne, łamigłówki.

Szczególnie lubiane przez najmłodszych są zagadki z udziałem zapałek i zwierzątek. Jak przestawić trzy zapałki, aby rybka popłynęła w drugą stronę? Podobne łamigłówki znajdziecie w dziale układanek zapałkowych.

Każdy z nas powinien w miarę możliwości i zainteresowania trenować zdolności logicznego myślenia. Tym bardziej, że takie ćwiczenia dostarczają bardzo dużo radości i satysfakcji niezależnie od wieku. Matematyka w szkole nie będzie już niczym strasznym. Każdy ma szansę stać się Omnibusikiem w swoim środowisku, wystarczy chcieć i trenować (na przykład poprzez rozwiązywanie zagadek zamieszonych na blogu! 😉 najmłodsi mogą zacząć od rymowanek i zapałkowych zagadek o zwierzątkach).

Artykuł gościnnie zamieszczony przez serwis Omnibusik.pl
(oferty korepetycji z całej Polski)

3 myśli na temat “Rozwój umiejętności logicznego myślenia od najmłodszych lat

 1. Niestety, nie mogę się zgodzić ze zdaniem otwierającym powyższy wpis:
  „Edukacja szkolna jest niezwykle potrzebna każdemu młodemu człowiekowi…”.
  Edukacja jako taka owszem, edukacja szkolna niekoniecznie.

  Polubienie

  1. Właściwie masz rację, ale to by wymagało bardzo odpowiedzialnych rodziców. Takich, którzy sami potrafiliby dziecku zapewnić dobrych nauczycieli i nie przepuszczaliby nauki przez pryzmat swoich prywatnych przekonań, np. każąc dziecku uczyć się mnóstwa języków, a zaniedbując matematykę czy też na odwrót.

   Ja jestem po stronie edukacji szkolnej z jeszcze jednego powodu – zapewnia dzieciom kontakt z rówieśnikami. W szkole uczeń nabywa nie tylko wiedzę naukową, ale też miękkie umiejętności społeczne (jestem świadoma, że można tutaj argumentować, że zamiast do szkoły można posłać dziecko choćby na jakieś dodatkowe zajęcia – wydaje mi się jednak, że w tej sytuacji kontakt z innymi ludźmi byłby uboższy).

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s