Która pani to żona?

Zagadka, którą dziś Wam zaprezentuję jest autorstwa Henry’ego Dudeneya. Na pewno spotkaliście się z pomysłami tego człowieka. Zawdzięczamy mu wiele znakomitych logicznych łamigłówek, których niegasnące echo wciąż nawraca – a to w internecie, a to w książkach z zagadkami. Dzisiejsza należy do kategorii mniej znanych.

Autor twierdził, że idea narodziła się w trakcie spaceru. Towarzysz Henry’ego zwrócił uwagę na jednego z przechodniów i spytał, czy przyjaciel byłby w stanie wskazać jego żonę. „To małżeństwo mieszka w tym samym hotelu, co ja; jego żonę wyraźnie widzę” – dodał. Henry Dudeney myślał czas jakiś, rozglądając się uważnie. Udało mu się wyeliminować większość pań. O trzech z nich wiedział, że nocują gdzie indziej, ubrana w krótką sukienkę dziewczyna była jeszcze za młoda na małżeństwo, w zasięgu wzroku znajdowała się też kobieta nosząca wdowią żałobę. Przekupkę oraz zakonnicę także można było odrzucić. Zostały dwie panie; Henry poznał właściwą po obrączce na palcu. Można by z tego zrobić świetną zagadkę! – ucieszył się. Henry poprosił kolegę (był on rysownikiem), aby sporządził ilustrację według jego wskazówek. Oto ona:

żona
Kliknięcie na obrazek spowoduje otworzenie go w wyższej rozdzielczości.

Po nieco przydługim wstępie – właściwa zagadka. Na rysunku widzimy sześciu panów (numery 2, 4, 6, 8, 10 i 12) oraz sześć pań (1, 3, 5, 7, 9, 11). Jest to sześć małżeństw, które pomieszały się na spacerze. Małżeństwa nie znają się wzajemnie. Zadanie polega na określeniu, która z pań jest żoną pana numer 10 – tego w słomkowym kapeluszu, stojącego z tyłu. Należy dokładnie obejrzeć rysunek i wywnioskować z niego odpowiedź.

Muszę ostrzec, że zagadka nie przechodzi próby czasu. Podczas rozwiązywania trzeba mieć na uwadze realia panujące w 1903 roku, kiedy to zadebiutowała na łamach pisma The Weekly Dispatch.

Zobacz odpowiedź!

4 myśli na temat “Która pani to żona?

  1. Gazeta rozłożyła mnie na łopatki! Byłam przekonana, że mogę w przypadku pana płacącego za gazetę wyeliminować panią już ją czytającą jako jego żonę;)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s