Komnata Tajemnic została otwarta (relacja z escape’ów 26)

Rok 2016 rozpieszcza fanów Harry’ego Pottera. W lutym Rowling uchyliła rąbka tajemnicy, zdradzając co nieco o czterech nowych szkołach magii. W lipcu odbyła się premiera sztuki teatralnej Harry Potter i przeklęte dziecko, a także pojawiła książka będąca jej scenariuszem (w wersji polskiej będzie w październiku). 6 września wyjdą trzy nowe książeczki (to dobre określenie: najdłuższa z nich liczy sobie 79 stron) z uniwersum HP napisane przez Rowling. A w listopadzie czeka nas film Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć osadzony w dobrze znanym czarodziejskim świecie. Mimo upływu lat, seria wciąż żyje. Całości szczęścia Potterheada dopełnia warszawski escape room w klimatach potterowych. Komnata Tajemnic została otwarta, strzeżcie się wrogowie dziedzica!

HARRY POTTER AND THE CHAMBER OF SECRETS, the mysterious writing on the wall, 2002, (c) Warner Brothers

Zawsze marzyłeś o tym, żeby dostać iist z Hogwartu, uwolnić się od szarej codzienności i uwolnić swoją magiczną moc? Niedaleko Placu Bankowego znajduje się miejsce, w którym przetestują Ciebie i Twoją drużynę pod kątem tego, czy nadajecie się na studentów szkoły czarów.

Siłę pokoju stanowi bogactwo rekwizytów i dekoracji. Samo przebywanie tu to niezwykłe fanowskie doświadczenie. Nawet pomijając zagadki wielbiciel czarów spędzi tu miło czas, przebierając się w uczniowskie szaty czy bawiąc magicznymi gadżetami. Pokój na pewno spodoba się także dzieciom. Wybór ciekawych przedmiotów do pamiątkowego zdjęcia jest przeogromny.

Należy wziąć pod uwagę, że nazwy z uniwersum Harry’ego Pottera są zastrzeżone, dlatego celem uniknięcia konfliktu z prawem twórcy escape roomu zdecydowali się ich nie używać. Podobnie ma się rzecz z wizerunkami aktorów z adaptacji. Rezygnacja z powyższych jednak w ogóle nie rzucała się w oczy podczas rozgrywki, a to wszystko za sprawą sprytnego obchodzenia przepisu. Zamiast Harry’ego mamy przedmioty do niego należące, w miejsce Albusa Dumbledore’a jego inicjały, pełną nazwę Hogwartu zastępuje „Szkoła Magii i Czarodziejstwa” i tak dalej.

To, czego zabrakło to spójność fabularna (zwłaszcza spójność miejsca i czasu akcji). Twórcy pokoju chcą wszystko naraz: londyńską ulicę, sale lekcyjne Hogwartu, tytułową Komnatę Tajemnic. Wystrój i łamigłówki nawiązują do różnych części cyklu o dorastającym czarodzieju – znajdziemy tu po trochu elementów zewsząd. Zamierzeniem było przemycenie jak największej liczby smaczków dla miłośników książek i filmów, co się udało w stu procentach. Z drugiej strony, stało się to kosztem wspomnianej spójności. Jesteśmy jednocześnie wewnątrz i na zewnątrz budynku, wejście do Ministerstwa Magii przenosi nas do Komnaty Tajemnic, której klimat przypomina raczej sklep z wyprawką dla młodego adepta magii.

Znajomość cyklu nie jest konieczna do ukończenia pokoju. Fani HP nie stoją na pozycji uprzywilejowanej. Nie ma w Komnacie momentów, w których wielbiciele serii będą mogli rozwiązać zadanie szybciej, bo skojarzą jakieś fakty z powieści. Fajnie, bo dzięki temu wszyscy mają równe szanse. Twórcy mają też w planach wdrożenie drugiej wersji scenariusza dedykowanej znawcom Harry’ego Pottera. (Kurczę, takie łamigłówki, które można by było roztrzaskać w mig dzięki dobrej znajomości uniwersum to byłoby coś! Na przykład: losowy gracz musi przetrząsnąć całe pomieszczenie w poszukiwaniu jakiejś rzeczy, a miłośnik od razu wie, gdzie szukać, bo przecież o tym czytał).

Zagadki są ciekawe, o zróżnicowanym poziomie trudności. Do tego zgrabnie harmonizują z klimatem. Aby wydostać się z pomieszczenia, będziecie musieli obcować z wieloma, wieloma artefaktami i magicznymi zwierzętami. Choć z początku idzie jak po maśle, to potem trzeba się nieco nagłowić.

Rozwiązania techniczne są standardowe (klucze, magnesy, czujniki itd.), ale niestandardowo użyte. Efekty specjalne cieszą. Różdżkami da się czarować! Zaklęcia działają! A największa atrakcja czeka pod koniec gry.

Escape room na Senatorskiej ma jeszcze kilka zalet. Po pierwsze, w hallu znajduje się gablota z wystawą tematyczną, a to oznacza jeszcze więcej Harry’ego Pottera! Obsługa pokazuje też magiczną Tiarę Przydziału, która po założeniu na głowę zadecyduje, do którego z czterech domów Hogwartu trafimy 😉

Jeśli wychowaliście się na Harrym Potterze, to bez dwóch zdań musicie się tutaj pojawić. No dobrze, pokolenie Milenium, wiem, że was już zachęcać nie muszę! Escape dobrze sprawdzi się także w roli zachęcacza. Jeśli chcecie wprowadzić w świat czarodziejów jakiegoś znajomego mugola, zabierzcie go tutaj. Kiedy ujrzy na własne oczy te wszystkie magiczne rzeczy, niemal na pewno będzie chciał się dowiedzieć więcej o czarodziejskim uniwersum. I a nuż narodzi się w ten sposób nowy fan.

Zobaczcie też artykuł na Zagadkowcach o zagadkach i ukrytych smaczkach w cyklu o Harrym Potterze! 🙂

swiat-zagadek-komnata-tajemnic

Przydatne informacje w pigułce

Co? Komnata Tajemnic w Świecie Zagadek

Gdzie? ul. Senatorska 20 (wejście z boku budynku)

Za ile?
150 zł – poniedziałek-piątek do godziny 14.30
180 zł – weekend, święta, w tygodniu po 14.30

Dla kogo? 2-5 osób.

Czas trwania gry: 60 minut.

Rezerwacja: Rezerwacji dokonuje się poprzez stronę internetową Świata Zagadek lub przez LockMe.

Harry

Linki:

Świat Zagadek

Świat Zagadek na Facebooku

Świat Zagadek na LockMe

Opinie o pokoju Komnata Tajemnic na LockMe

Opinie o Świecie Zagadek na TripAdvisor

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s