Statek przybywający zbyt późno, żeby uratować tonącą wiedźmę

Dzisiaj zmierzymy się z wyjątkowo zabawnymi zagadkami, drudlami. Droodle powstało ze zlepienia angielskich słów draw (rysować), doodle (bazgrać, gryzmolić) oraz riddle (zagadka). Nie wątpię, że każdy z nas spotkał w swoim życiu przynajmniej jednego drudla, mianowicie tego:

Najbardziej znany drudle

Wygląda znajomo? Co to takiego?

W dalszej części wpisu odpowiedź. Oraz dużo, dużo więcej drudli. Oprócz tego przedstawię krótki rys historyczny tych łamigłówek.

Rzecz jasna, obrazek wyobraża węża boa trawiącego słonia:

Rozw

Przyznajcie się, kto obstawił, że to kapelusz? Rysunki pochodzą oczywiście z Małego Księcia Exupéry’ego.

Ten przykład pokazuje, w jaki sposób kontekst oraz doświadczenie nadaje sensu temu, co widzimy. Mały Książę, dziecko, naczytawszy się książek podróżniczych wymyślił taki sposób na zaprezentowanie gada, tymczasem dorosły człowiek, nasiąknięty cywilizacją, widzi kapelusz. Różne osoby patrząc na tę samą rzecz zobaczą co innego, podobnie rzecz ma się z drudlami.

Pomysłodawcą zarówno nazwy, jak i samej zagadki jest amerykański komik i publicysta Roger Price. W 1953 roku wydał książeczkę z drudlami własnego autorstwa. Ich ideą jest minimalistyczne ukazanie jakiegoś przedmiotu czy scenki rodzajowej z niecodziennego punktu widzenia, zaś zadaniem patrzącego – domyślenie się, co wyobraża rysunek. Przy czym odpowiedź najczęściej okaże się zaskakująca i dowcipna. W poniższym filmiku próbka abstrakcyjnego poczucia humoru pana Rogera:

Krótka historia drudli

Jeden z najstarszych znanych drudli pochodzi z włoskiego renesansu i wygląda tak:

Pierwszy drudel

Przedstawia ślepego żebraka za rogiem ulicy. Narysował go włoski malarz Agostino Caracci. Wtedy tego typu „dzieła” znane były jako indovinelli grafici.

Agostino Caracci, autoportret
Agostino Caracci, autoportret – dowód, że malarz potrafił uwiecznić nie tylko ludzika z kresek.

Co mówi nauka?

Zabawa drudlami opiera się na zjawisku pareidolii – zjawisku psychologicznym polegającym na dopatrywaniu się w przypadkowym ułożeniu kształtów znajomych rzeczy, np. twarzy. Człowiek ma głęboko wbudowaną w podświadomość skłonność do dostrzegania wszędzie tego, co już zna. Stąd na przykład z niezwykłą łatwością odnajdujemy w chmurach pałace, zwierzęta, przedmioty. Jak wspominałam, to co zobaczymy w drudlu jest wynikiem interakcji dotychczasowych doświadczeń, wiedzy i samego obrazka. Balansowanie między możliwymi znaczeniami obrazka, wymyślanie własnych odpowiedzi oraz tworzenie swoich drudli rozwija kreatywność. Rozwiązując drudle, nadajemy sens pozornie przypadkowym gryzmołom.

Drudle w kulturze

Być może kojarzycie Franka Zappę – amerykańskiego muzyka. Na okładce jednego z jego albumów znajduje się droodle nawiązujący do tytułu płyty. Autorem jest nie kto inny, jak wspomniany Roger Price, który tak sobie żartuje:

aaa
Jak widać, to MOŻE być obrazek przedstawiający matkę piramidę karmiącą dziecko. Ale nie jest. To „statek przybywający za późno, żeby uratować tonącą wiedźmę”.

Zaczynajmy!

A teraz już zapuszczamy się na głęboką wodę. Zgadnijcie, co widać na drudlach. Nie ma odpowiedzi złych, a im śmieszniejszy, bardziej zaskakujący tytuł wymyślimy, tym lepiej. Zamieszczam niektóre możliwe wersje rozwiązania.

Droodle 0Odpowiedź 1: Lampka na biurko (widziana od dołu)
Odpowiedź 2: Meksykanin smażący jajecznicę z dwóch jaj

Odpowiedź 1: Groszek na widelcu
Odpowiedź 2: Słońce zza krat

Droodle 6Odpowiedź: Meksykanin na rowerzeDroodle 1Odpowiedź: Cztery słonie wąchają pomarańczęDroodle 4😀 😀 😀 Odpowiedź: Mężczyzna, któremu muszka utknęła w drzwiach windy

Droodle 7Odpowiedź: Meksykanin w łodzi
Droodle 10Odpowiedź 1: List
Odpowiedź 2: Mężczyzna ciągnie osła

Droodle 11Odpowiedź: Kostka do gry

Droodle 13Odpowiedź 1: Świński ryjek
Odpowiedź 2: Jajka na twardo na podłużnym talerzu

Odpowiedź: Niedźwiadek wspinający się na drzewoDroodle 15Odpowiedź: Goniące się myszki

10Odpowiedź: Czarny, na czarno ubrany mężczyzna siedzi w pokoju ze zgaszonym światłem

Droodle 16Odpowiedź: Czterej MuszkieterowieDroodle 20Odpowiedź: Kowboje grający w przeciąganie liny

Droodle 21Odpowiedź: Jeże pijące mleko z miseczki

Droodle 22Odpowiedź: Mrówki niosące budulec

Droodle 23Odpowiedź: Fragment zebry widziany przez dziurkę od klucza

Droodle 24Odpowiedź: Samochód. Widziany od spodu.

Jeśli spodobały Ci się drudle, możesz zajrzeć też na estońską stronę z nimi. Artykuł pisałam głównie w oparciu o wiadomości stąd i stąd.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s