Mix zagadek świątecznych – bo lepiej późno niż wcale

Witajcie, kochani! 🙂 Nosiłam się z zamiarem utworzenia tego wpisu od dawna, a jak przyszło co do czego – w Święta zabrakło czasu. Zatem teraz, gdy jedni wciąż jeszcze żyją radością Bożego Narodzenia / prezentów / rodzinnej atmosfery (niepotrzebne skreślić), a drudzy mogą wreszcie odpocząć po gorączce zakupów i spotkaniach z mniej lubianymi krewnymi, pora na Mikołajowy worek… z zagadkami.

1. Zagadka dla najmłodszych

Nie słucha, choć ma uszy,
W Wigilię się czerwieni,
A gdy się komuś znudzi…
W grzybową się zamieni!

Zaczerpnęłam ją stąd. Pod tym adresem znajdziecie więcej rymowanek bożonarodzeniowych dla małych dzieci.

2. Mikołaje na reniferach

Na zagadkę składają się trzy prostokąty jak na poniższym obrazku. Należy je wydrukować, wyciąć i ułożyć tak, aby każdy Mikołaj siedział na reniferze. To naprawdę da się zrobić, a rozwiązanie jest zaskakująco proste! (jak już się je odkryje 😉 ). A jeśli zamiast drukowania wolisz pobawić się we flashu, kliknij tutaj.

zagadka o Mikołaju (konie)

Zobacz odpowiedź

Krótka historia układanki

Wariant powyższej układanki po raz pierwszy ukazał się w 1849 roku w magazynie The Family Friend pod niezbyt optymistyczną nazwą Zagadka Martwych Psów (oryg. Dead Dogs Puzzle). Później w 1857 roku w The Magician’s Own Book or the Whole Art of Conjuring:

dwa psy zagadka

W 1871 roku „wynalazł” ją w nieco innej wersji Sam Loyd – sławny zagadkowiec, aczkolwiek znany z plagiatowania cudzych pomysłów i podawania za własne, jak prawdopodobnie było i w wypadku tej łamigłówki. Loyd wycwanił się i sprzedał prawa do zagadki właścicielowi cyrku za niebagatelną sumkę 10 000 dolarów. To właśnie ów mężczyzna rozpropagował układankę na niesłychaną skalę pod nazwą P. T. Barnum’s Trick Mules:

Barnum's Trick Mules Puzzle 1870

Sprzedawał ją gościom cyrku w ramach autoreklamy – podobno rozeszła się w milionach egzemplarzy! Dzisiaj w internecie znaleźć można najprzeróżniejsze jej wariacje – począwszy od standardowej, z dżokejami, a skończywszy na czarownicach dosiadających koty.

3. Choinka z zapałek

choinka

Przełóż trzy zapałki, aby uzyskać:
a) cztery trójkąty Zobacz odpowiedź
b) pięć trójkątów Zobacz odpowiedź

4. Wigilijny kryptarytm

Każdej literze odpowiada pewna cyfra (takim samym literom – te same cyfry, a różnym – różne). Liczby oczywiście nie zaczynają się od zera. Należy odszyfrować działanie:

MANY + XMAS = GIFTS

Rozwiązań jest kilka, chodzi o to, żeby liczba prezentów była jak największa! 🙂

5. Choinka z tangramu

tangram

Należy ułożyć z tangramu taką choinkę:

choinka tangramowa

6. Ciekawostka lingwistyczna

A czy wiecie, skąd się wzięło powiedzenie, że coś jest „tanie jak barszcz”?

Okazuje się, że ma swoją genezę na ulicy Hożej 57 w Warszawie. Funkcjonowała tutaj pierwsza na świecie fabryka barszczu w proszku, założona przez Stanisława Strójwąsa. Barszcz taki był dużo tańszy niż znany dotąd jego płynny ekwiwalent. Dlatego w stolicy szybko rozpowszechniło się powiedzonko, że coś jest „tanie jak barszcz Strójwąsa”.

Źródła:

http://www.deceptology.com/2011/02/two-deceptive-19th-century-puzzles.html
(można tutaj zobaczyć inne słynne wersje zagadki o dżokejach)
http://www.smart-kit.com/s846/horse-riding-puzzle/
http://www.defectiveyeti.com/archives/000452.html
http://blog.printableheaven.com/2013_12_01_archive.html
http://www.wuzecik.pl/zagadka.php?id=222

Jedna myśl na temat “Mix zagadek świątecznych – bo lepiej późno niż wcale

Dodaj komentarz